fbpx Skip to main content

Jak si vyčistit šperky doma?

Na úvod bychom vás rádi pozdravili a projevili radost, že se zajímáte taky o čistotu šperků. Máme radost, že se o ně chcete postarat a máte obavy, že jim můžete spíše ublížit. Čistý šperk je potěšení i pro zlatníka, když ví, že se o jeho dílo stará taky jeho majitel. Když majitel chce, aby byl šperk čistý a lesklý a splňoval všechny hygienické a společenské nároky. Šperk je určen k obdivu z doplňku k nádherným šatům, ale taky k potěšení nositele při připomínce významné události v jeho životě. Nikdo ale nebude obdivovat šperk o který se nepečuje a nebude vás těšit ani vzpomínka, která vás s ním pojí.

Nejnáchylnější na chemickou reakci je stříbro. Citlivé jsou ale i žluté a růžové zlato. Díky jejich příměsím v podobě jiných kovů, může přijít k určité změně barvy. Vyhněte se přímému používání laků na vlasy, aplikaci parfémů. To všechno může být příčina opakovaného znečištění a nejlepší pravidlo je prevence. Proto šperky jako první při návratu domů vložte do šperkovnice, na misku která není z kovu, do látkového či koženého pouzdra určenému k uložení šperků.
V následujících krocích vám vysvětlíme jak by jste měli pečovat o svůj šperk jednoduše a hlavně pravidelně.

Odhadovaný čas

30 min.

Potřebné pomůcky

hadřík, kyselina citronová, kartáček, dvě nádobky, jedlá soda

Co budeme čistit

zlaté šperky, stříbro, šperky s perlou, perletí nebo korálem

Jak vyčistit zlato doma?

Pokud již máte znečištěné zlato, máte o něj zbytečné obavy. Zlato a taky platina jsou v podstatě nekorodující kovy, takže nejodolnější a téměř nezničitelné vůči vlivům chemie a okolí. Změna barvy nebo podobné poškození a znečištění je velice výjimečné. Šperk nejdřív mechanicky očistěte od nečistot. Existují přípravky na tekuté bázi, které téměř spolehlivě vyčistí chemicky znečištěné zlato. Ve spoustě případů funguje taky čistič na stříbro. Zlato v každém případě pečlivě sledujte a ponechte v roztoku jenom po dobu, než zbarvení zmizí. Následné speciální hadříky slouží spíše na osušení kovu, případně k jeho optickému vyleštění.

Pozor, hadřík může obsahovat krystalky, které můžou naopak šperk poškodit. Vždy vyzkoušejte na menší ploše a vzhledem k obsaženým chemikáliím které obsahuje taky hadřík, důkladně opláchněte mýdlem, společně s rukama. Pomůže taky nechat šperk v roztoku jedné až dvou lžic, v domácnosti běžné kyseliny citronové, rozpuštěné v deci vody. Pozor, šperk mějte vždy pod optickým dohledem, průběžně zkontrolujte jestli již chemická nečistota zmizela a máčejte jenom na dobu nezbytně nutnou. Chemické čističe nikdy nepoužívejte ve spojitosti s perlou, perletí a velice opatrně u opalizujících kamenů. Nečistoty ve formě usazenin z mýdla, zbytky kůže a podobných mechanických nečistot, se dají vyčistit jedině mechanicky. Použijte běžný, nejlépe již nepoužívaný extra měkký kartáček na zuby. Šperk namočte před čistěním do teplé vody s trochou běžného prostředku na nádobí a nechte chvíli působit. Následně s minimem tlaku zkuste vyčistit. Nejlepší varianta na usazeniny je zakoupit do domácnosti ultrazvuk. Dá se běžně pořídit zá pár set korun. Běžně je určený na čištění brýlí, takže budete mít doma pomocníka taky na lepší zrak. Při odolnějších usazeninách pomáhá taky osvědčený recept od babiček. V malém hrnečku nechat vřít vodu, společně z běžným prostředkem na nádobí a sobou. Jenom do budu varu a následně odstavte. Šperk zkontrolujte vyndáním. V případe potřeby opakujte, ale nechte v horké lázni jenom nezbytně dlouhou dobu. Zlato, stříbro a taky platina, má bod tavení daleko vyšší, než je vroucí voda. Tudíž se nemusíte bát, bude to pro něj jenom horká lázeň. Brilianty a většina polodrahokamů nebude mít žádný problém. Následně jenom otřete bavlněným hadříkem.
Nikdy však nedávejte do vroucí vody perly a podobné komponenty živočišného původu, smaragdy a ani kameny s opalizací.

Jak vyčistit stříbro doma?

Stříbro přirozeně koroduje do černa, taky při nenošení. Chemikálie, mořská voda, zdravotní problémy a znečištěné prostředí, tvorbu patiny přímo násobí. Při nenošení ho vždy ukládejte nejlépe do šperkovnice, nebo do speciálních plastových pytlíků, které zabraňují jejímu korodování. Nedoporučujeme odkládat na jakékoli kovové tácky a misky, které černění stříbra přímo vyvolávají. Pokud černá patina stříbrného šperku není přímo součást jeho designu, používejte ve drogeriích běžně dostupné tekuté přípravky určené k čištění stříbra. Šperk nejdřív mechanicky očistěte od nečistot. Následně vložte do čističe a mějte vždy pod optickým dohledem. Běžná patina zmizí do 5 – 10 sekund. Pokud ho necháte déle než je nezbytně nutné, zůstane povrch šperku matný.

Hadřík určený na čištěný šperků pomůže taky, ale nedostanete se s ním do všech míst šperku. Používá se spíše na následné doleštění, na šperky s patinou. Rádi vám hadřík bezplatně zašleme, stačí si o něj napsat. Ještě jedna vychytávka zlatníků na vyčištění silnějších řetězovin. Do ruky si nasypte jedlou sodu, přidejte trochu běžného kuchyňského čističe s trochou vody. Třete řetízek oběma rukama, velice jemně o sebe. Výsledkem bude kromě čistoty taky jejich lesk.

Roztok kyseliny citrónové
Čistá voda
Zubní kefka
Papírový obrousek
Hadřík z nanovláken

Jak vyčistit šperky s perlou, perletí, korálem doma?

Všechny vodní schránky a produkty lastur, jsou téměř jako živé organismy. Zejména na ně platí prevence před chemikáliemi. Stačí i obyčejný ocet, a způsobí na nich nenapravitelné škody.
Běžné znečistění provádějte měkčím hadříkem, případně měkkým kartáčkem a běžným mýdlem na ruce. Následně opláchněte a osušte. Do ultrazvuku jenom velice krátkou dobu a ujistěte se, že jste odstranili kartáčkem, co jste mohli. Nikdy nenamáčejte do žádného čističe, zejména ne na kovy. Na trhu jsou k dostání speciální čističe na perlové zboží. U těchto šperků obzvlášť platí nejlepší prevence- sundávat. Perly a podobné dary moře jsou téma sama o sobě. Lépe si je přiblížíme v samostatném příspěvku.

Neumíte si ani po přečtení návodů sami poradit? Nebo se bojíte, že šperk zničíte? Nezapomínejte, že o šperk dokáže nejlépe pečovat jen jeho stvořitel. Proto se na naši zlatnickou dílnu můžete kdykoli obrátit s jakýmkoli dotazem a rádi vám s ním pomůžeme.

Leave a Reply

three × one =